Yıldız Savaşları Robotu Atölyesi

Lecturer
YTÜ Robotik Kulübü
Category
0 Reviews

Course Description

<span>Robotun yapım aşamaları, yapısı ve çalışma prensibi hakkında bilgilendirme yapılır.

Tasarım için beyin fırtınası yapılır. Tasarım zihinlerde oluşturulduktan sonra, bilgisayar destekli çizim uygulamaları aracılığıyla sanal ortama aktarılmaya başlanır. Bu aşamada kullanılacak motor, motor sürücü; savaş esnasında devrenin hasar görmemesi için yapılacak koruma belirlenir. Mekanik parçalar seçilir, robotun ön izlemesi oluşturulur. Robot üretime hazır hâle gelir.

 

Ağırlık: 25 kilogram

Çalışma menzili: 10 metre

Çalışma süresi: 10 dakika

Besleme: 3 adet 11.1V Li-Po Pil

Haberleşme: 2.4GHz Uzaktan Kumanda

 

Robotun mekaniği için:

Sigma profilden robotun ana iskeleti oluşturulur. Tekerlek bağlantıları için CNC tezgâhları aracılığıyla plakalar ve miller üretilerek ana iskelete montajlanır.  Dişli çark sistemleri dışarıdan temine edilir ve motora montajlanarak redüktör sistemi oluşturulur. CNC, torna ve freze tezgâhlarında tasarlanan silahın imalatı yapılır. Ardından silah mekaniği için dışarıdan temine edilen kayış kasnak sistemi motora montajlanır. Silah motoru plakalar aracılığıyla ana iskelete bağlanır. Bu işlem tamamlandıktan sonra gövde çelik sac ile kaplanır.

 

Robotun elektroniği için:

Öncelikle klemensler aracılığıyla bir hat üzerinde Li-Po pillerin artı ve eski uçları dağıtılır. Ardından bu hatlardan motor sürücülere bağlantı kurulur. Sonrasında motorlar ve kumanda alıcısı sürücülere bağlanır. Sonrasında konfigürasyon yapmak üzere motor sürücü bilgisayara bağlanır. Bilgisayarda kumanda üzerindeki tuşların fonksiyonları belirlenir ve hassasiyet ayarı yapılır. Silah motorunun açılıp kapanması için röle kullanılır. Başta dağıttığımız güç hattından kablolar röleye bağlanır ve kumanda alıcısının ilgili pininden sinyal çıkışı alınır. Sonrasında rölenin çıkışı silah motoruna bağlanır. Böylece robotun elektronik aksanı tamamlanmış olur.

Robotun yapabildikleri sergilenir.

Robota hangi özelliklerin eklenebileceği ve nasıl daha farklı kullanılabileceği üzerine tartışılır.</span>

 

Reviews

0
0 Ratings
stars 5
0%
0
stars 4
0%
0
stars 3
0%
0
stars 2
0%
0
stars 1
0%
0

There are no reviews yet.

Leave a Review

Be the first to review “Yıldız Savaşları Robotu Atölyesi”