Yangın Söndüren Robot Atölyesi

Lecturer
Mekatronik Müh.Derneği
Category
0 Reviews

Course Description

<span>

Başlangıçta, Mobil Robotun içinde hareket edebileceği ve herhangi bir kısmında oluşan bir yangını tespit edip söndürebileceği bir labirent alanı oluşturulmuştur.

Bu alan içinde Mobil Robot önünde, solunda ve sağında bulunan 3 adet Sharp Kızılötesi Mesafe Sensörlerinden aldığı verilerle motorları kontrol edebilmekte ve bu sayede duvarlara çarpmadan hareket edebilmektedir. Robot hareket ederken engellere çarpmaması için tankın tekerleklerinin hızı, robotun duvarla olan mesafesine göre otomatik olarak algılanıp ayarlanmaktadır. Uzaktan denetim sayesinde Mobil Robot insanın ulaşamadığı yangın bölgelerine, sensörlerdeki bilgiler ışığında yönlendirebilmektedir. Manuel modda mobil robot bu arayüz program sayesinde kontrol edilebilmekte, robotun hızı ayarlanabilmekte ve yangın söndürme fanı çalıştırabilmektedir.

Gerçekleştirilen mobil robot, uzaktan kontrol edilebilmektedir ve bulunduğu ortamda sürekli hareket ederek yangın yayılmadan ilk müdahaleyi yapabilmektedir . Montaj  ve kurulumu yapıldıktan sonra katılımcı öğrencilerle senaryo üzerinde uygulaması yapılacaktır</span>

Reviews

0
0 Ratings
stars 5
0%
0
stars 4
0%
0
stars 3
0%
0
stars 2
0%
0
stars 1
0%
0

There are no reviews yet.

Leave a Review

Be the first to review “Yangın Söndüren Robot Atölyesi”