Vr Gözlük ile Drone Atölyesi

Lecturer
YTÜ Robotik Kulübü
Category
0 Reviews

Course Description

<span>

Katılımcılara drone hakkında bilgiler verilir.

Drone nedir?  : Radyo sinyalleriyle kontrol edilen veya otonom olarak seyredebilen insansız hava araçlarına drone adı verilir. Drone, resmi olarak insansız hava aracı (İHA) olarak tanımlanır.

Fırçasız DC Motor

Fırçasız motorlarda fırça ve kollektör bulunmaz. Fırçasız motorun yapısı, fırçalı motorun tam tersi şeklinde düşünülebilir. Burada, mıknatıslar motorun milinde bulunur ve sargılar sabittir. Fırçasız motorlarda motor içindeki sarımların farklı fazlarına bağlanan 3 adet bağlantı bulunmaktadır. Farklı fazlara sırasıyla elektrik akımı verilerek, rotor içindeki mıknatıslarda ters şekilde bir manyetik alan oluşturulur ve bu sayede motor döner. Fırçalı motorların aksine, bobinlere gerilim uygulamak için fırça ve kollektöre ihtiyaç duymaz. Bu sayede, sürtünmeye bağlı verim kaybı daha azdır. Fırçasız DC motorlar, rotor çeşitlerine göre inrunner ve outrunner olarak ikiye ayrılırlar. Ayrıca bunların hibrit yapıda bir çeşidi daha bulunmaktadır. Inrunner tipi motorlarda rotor, motorun iç kısmında bulunur. RC model araçlarda yüksek KV(gerilim başına devir sayısı) değerinden dolayı inrunner tipteki fırçasız motorlar tercih edilir. Outrunner tipi motorlarda ise sarımlar motorun iç kısmında yer alırken, rotor dış kısımdadır. Model uçak, helikopter ve dronlarda yüksek torka sahip olan outrunner tip fırçasız motorlar tercih edilir. Fırçasız motorlar, doğrudan gerilim uygulanarak veya basit sürücü devreleri kullanılarak kontrol edilemez. Yapacağınız multikopterde fırçasız motorları kontrol edebilmek için mutlaka bir sürücü kullanmalısınız. Bu sürücü devresi kısaca ESC(electronic speed control) olarak adlandırılır. Farklı büyüklükteki ve tipteki motorların akım ve gerilim değerleri değişiklik göstereceğinden, farklı akım ve gerilim değerlerine göre farklı ESC’ler mevcuttur.

ESC(Electronic Speed Control)

ESC’ler bataryadan aldıkları elektrik enerjisini, alıcıdan aldığı sinyal ile sürerek motorlara ileten ve motor devrini kontrol eden hız kontrolcüleridir. Yani, ESC motora hangi hızla dönmesi gerektiğini söyleyen devredir. Motor fazla akım çektiğinde motorun zarar görmemesi için akımı keserek motoru durdurur. Pil belli bir voltajın altına düştüğünde motor akımını keserek pil yüzdesinin tehlikeli sınırın altına düşmesini önler. ESC seçilirken en önemli husus ESC’nin akım değeridir. ESC motorların çekeceği maksimum akımı verebilmeli ve doğru gerilim değerini sağlamalıdır. Bundan dolayı ESC seçiminde motorların çekeceği maksimum akım dikkate alınır ve bu akımdan daha yüksek amper değeri sağlayan bir ESC seçilir. ESC’lerin birbiriyle özdeş olması multikopterin dengesi açısından çok önemlidir.

Batarya

Yüksek rpm sebebiyle fırçasız motorlar yüksek akım veren ve yüksek kapasiteye sahip pillere ihtiyaç duymaktadırlar. Li-po (lityum-polimer) piller yüksek akım ve yüksek kapasite ihtiyacını en yüksek verimde ve en hafif şekilde karşılayan besleme kaynaklarıdır. Pilin kapasitesini arttırarak uçuş süresini arttırmak isteyebiliriz fakat pil kapasitesiyle ağırlığı da doğru orantılı olarak artacağı için kapasite ve ağırlığın optimum noktasını bulmak gerekir. Li-po’lar birden fazla hücreden oluşabilmektedirler. Her bir hücre yaklaşık olarak 3,7V değerindedir.

Görüntü İletişimi

Kamera görüntüyü vericiye aktarır, verici de kameradan gelen görüntüyü kablosuz bir şekilde, radyo sinyallerini kullanarak gözlük üzerindeki alıcıya iletir.

Uçuş Kontrol Kartı:

Üzerindeki sensörler sayesinde çeşitli parametreleri (ivem-ölçer, manyetometre, jiroskop vb.) ölçerek, içindeki kontrol yazılımı kullanarak ESC’lere 4 motoru da havada dengelemesi için PWM sinyali oluşturur.

Katılımcıların drone çalışmasını deneyimlemeleri sağlanır.

</span>

Reviews

0
0 Ratings
stars 5
0%
0
stars 4
0%
0
stars 3
0%
0
stars 2
0%
0
stars 1
0%
0

There are no reviews yet.

Leave a Review

Be the first to review “Vr Gözlük ile Drone Atölyesi”