Drone (İnsansız Hava Aracı) Atölyesi

Lecturer
Mekatronik Müh.Derneği
Category
0 Reviews

Course Description

<span>

Drone, çağrışım olarak genellikle otonom uçuş yeteneğine sahip cihazları nitelese de bu bir zorunluluk değildir. RC (radio controlled veya remote controlled, uzaktan kumandalı) özellikli hava araçlarının tamamına drone denilebilir. Çeşitli şekil ve yapılarda, farklı amaca hizmet eden drone’lar mevcuttur. Yangın söndürme, doğal yaşamı gözlemleme, tarım, havadan çekim yapma, deprem sonrası hasar ve radyasyon tespiti en son drone uygulama örnekleri arasındadır. Uçak, helikopter ve multikopter gibi farklı yapıda drone’lar mevcuttur.  Bu atölyede en popüler drone tipi olan multikopter drone yapacağız.Drone parçalarını tanıyalım.

Gövde (frame): Multikopterin bel kemiği diyebileceğimiz parçasıdır. Tüm diğer parçalar bu gövde üzerine sabitlenir. Gövde boyutu, şekli ve üretildiği malzeme, drone’un kullanım amacına göre değişiklik göstermektedir.

Kontrol kartı: Kontrol kartı, multikopter drone’umuzun “beyni” olarak nitelendirebileceğimiz parçasıdır. Bu kartlar üzerinde jiroskop ve ivmeölçer sensörler bulunur. Bu sensörlerden aldığı bilgiye göre kart, motorların devirlerini değiştirerek istenilen yönde hareketi ve stabilizasyonu sağlar.

Motor,ESC ve pervaneler: Dronelarda kullanılan motorlar, fırçasız DC motor olarak bilinen motorlardır. Bu tipte motor kullanılmasının sebebi, fırçasız motorların fırçalı motorlara göre çok daha verimli olması ve aşınan parça sayısının az olmasındandır. Farklı büyüklükteki gövdelerde farklı boyda motorlar kullanılır.

Kumanda ve Alıcı: Drone’umuzu uçurabilmemiz için tabi ki bir kumandaya ihtiyacımız olacak.

Bataryalar: Drone’larda kullandığımız piller lityum polimer tipteki pillerdir. Kısaca lipo batarya da denir.

Drone atölyemizdeki eğitim süresince öğrencilerimiz, drone parçalarını tanıyıp kendi drone’ larını yaparak kumanda ile drone uçuşunun nasıl gerçekleştiğini uygulamalı olarak öğreneceklerdir. Eğitim sonunda ise kendi yaptıkları drone’ ları aldıkları eğitim sayesinde kendi kendilerine uçurabilme fırsatı yakalayacaklardır.

.</span>

Reviews

0
0 Ratings
stars 5
0%
0
stars 4
0%
0
stars 3
0%
0
stars 2
0%
0
stars 1
0%
0

There are no reviews yet.

Leave a Review

Be the first to review “Drone (İnsansız Hava Aracı) Atölyesi”