Hareket Taklit Eden Robot Kol Atölyesi

Lecturer
Nur AKYILDIZ
Category
0 Reviews

Course Description

<span>2 şer kişilik gruplardan oluşan katılımcılar ile robot kol tasarım parçaları bir araya getirilir, gerekli programlama yapıldıktan sonra robot kolun çalışması deneyimlenir.Tasarladığımız robot kola manuel olarak hareket yaptırıp bu hareketleri kaydedecek ve ardından kendi kendine yapmasını sağlayacağız.

Hareket taklit eden robot kolu Arduino mikrodenetleyici kartına bağlayacağımız potansiyometreler ve servo motorlar ile yapacağız. Projemizin mekanik sistemi iki kısımdan oluşuyor. Birincisi robot kolun kendisi ikincisi ise robot kola hareket öğreteceğimiz kumanda kol. Robot kolun eklem yerlerinde servo motorlar yer alırken, kumanda kolda ise eklem yerlerinde potansiyometreler yer alacaktır. Bir eklemdeki potansiyometre, robot koldaki aynı eklemdeki servo motoru kumanda edecektir.Kumanda kolu hareket ettirdiğinizde aynı anda robot kol da hareket edip, hareketlerin birebir aynısını yapacaktır. Robot kolun hangi konumda başlamasını istiyorsak o konuma getireceğiz. Sistemdeki butona bir kez basıp robot kolu sonraki konuma getireceğiz ve tekrar butona basacağız. Robot kolun hareketlerini periyodik olarak butona basıp kaydedilmesini sağlayacağız. Senaryo kısmını bitirdikten sonra öğrettiğimiz hareketleri tekrarlamasını isteyeceğiz. Bunun için de yine aynı butona ardarda iki kez basacağız. Bu sayede robot kol öğrettiğimiz hareketlerin aynısını tekrarlayarak yapacaktır.

Robotlar sadece insanların çalışmasının riskli olduğu yerlerde değil, endüstri alanında iş verimini arttırmak için de kullanılmaktadır. Otomasyon sistemleri, endüstri alanında insan iş gücünün yerine kullanılmaktadır.

Tasarladığımız hareket taklit eden robot kol, kaydedilen hareketi sonsuz bir şekilde tekrarlar. Bu sayede robotumuz verimliliği artırmak adına gece gündüz çalışabilir.

Tekrar tekrar farklı hareketleri öğrettiğimizde aynı robotun farklı yerlerde kullanılması hakkında katılımcıların fikirleri alınır.</span>

Reviews

0
0 Ratings
stars 5
0%
0
stars 4
0%
0
stars 3
0%
0
stars 2
0%
0
stars 1
0%
0

There are no reviews yet.

Leave a Review

Be the first to review “Hareket Taklit Eden Robot Kol Atölyesi”